Furt je co zlepšovat…

Občas potkám jednoho známého, jež se ptá: „Jak se máte?“ Odpovídám, že dobře. Vždycky je mu to divné a dodává, … proč jen dobře, … proč ne výborně?.

Vysvětlení je nasnadě. Již léta reaguji stejně. „Když je něco dobře, je pořád co zlepšovat!“, říkám mu. A to je veskrze pozitivní…

Z „dobře“ je stále kam směřovat a co měnit k lepšímu. Když je něco dobře, může to stačit nebo nestačit, může to fungovat brilantně i jen tak tak. Když je něco „dobře“, může být člověk spokojen. „Dobře“ nezavání stojatými vodami, je to flow, které může své křivky dokončit do nuly nebo osmičky. A taky se snažit proplést v nekonečno, položit se na hladinu a frčet… Trojka je lodička. Pluje a převrhne-li se, snadno vodu vrátíme kam patří :-)… Osmička – díky své nesouměrnosti – klesne ke dnu. Nekonečno se nepotopí ani trochu! Jeho tvar mi evokuje levitaci.
A nula?
Haló!… Je tu snad někdo, kdo chce být nulou?
Tou nepovedenou bublinou?

Pohled na trojku se prostě různí. Za trojku je žák peskován i chválen. Je to pomyslný střed. Může být hůř (4, 5) i lépe (2, 1).

Je obecně známo, že všechny věci nemusí být výborné. Dobře udělaná věc za čtyři často stačí. Perfekcionismus je mnohdy brzdou rozvoje (a nejen osobního). Každá situace si žádá své úsilí, čas, energii a je dobré znát Paretův princip!
Ostatně mezi dobře, výborně a dostatečně nemusí být taková propast jako mezi osmičkou a nekonečnem. Jde jen o úhel pohledu, pocit a hlavně postoj… a to je dobře.

Jak se máte vy? 🙂

P.S. Nulu jsem v závěru vynechal záměrně. Nikdo se totiž – s přáním „míti se jako nula“ – neozval!

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..