Nejlepší a nejoblíbenější čaj

Často se potkávám s otázkou který čaj je pro mě nejlepší či můj nejoblíbenější. Časem mi zůstala jediná pravdivá odpověď: „nejlepší čaj“ je prodaný čaj :-). Ano. Obecně to platí, pokud se mně tazatel ptá v momentě, kdy čaj prodávám nebo nabízím. Ale!  Který čaj je skutečně ten můj nejoblíbenější, opravdu „můj“? Bez ohledu na cokoliv.

Každý může mít čaj jiný. Někdo ten, jež mu nejlépe voní či chutná, jiný zas takový, který se mu nejlépe připravuje nebo má nejlepší cenu. Náhled je hodně rozdílný. Ale který je můj nejoblíbenější?

Ať přemýšlím jak přemýšlím, není mi zcela jasné, který to je. Pravděpodobně je to právě ten čaj, jež teď piji. Ten, který jsem si (z nějaké těžko definovatelné pohnutky) vybral, na který mi padl zrak, který mi přišel pod ruku nebo takový, jež jsem musel pracně hledat. Zdálo se mi totiž, že právě tento určitý čaj – teď hned, v této chvíli a konstelaci Vesmíru – potřebuji. Je zcela jedno, jaké je roční období či denní doba, zda by se měl pít čaj s energií jangu nebo jinu, čaj slabý, silný, s kofeinem či bez… Neplatí žádná omezení ani doporučení, natož vyhraněné – přesně definovatelné – osobní preference. Proč to tak je vám neřeknu. Málokdy to vím. Spíš to nevím. A vlastně ani nejsem schopen a ochoten to přesně definovat. Je to TO nepojmenovatelné, co chvíle s čajem dělá čas zvláštním, dobře prožitým a nepromarněným. Ano. To je ta správná definice. Můj nejoblíbenější čaj je v dané chvíli ten, se kterým mám pocit nepromarněnosti času. Čaj, který čas zpříjemní, prodlouží a zkrášlí. Obarví jej libými vůněmi a zpestří barvami chutí. Poskytne vzácný klid uprostřed bouře různorodých vjemů… a inspiruje!

Který je váš nejoblíbenější čaj?
Já už to vím. Právě teď jej piju!

(15. února 2015, 11:39 hodin – například – Osmanthus Red Tea Dust 2014, neslazený se šťávou z pomeranče a citrónu (i s dužinou), jako doplnění tekutin po dopoledním vydatném joggingu)

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..