PIJEME, PIJEME, PIJEME… JANGOVÉ ČAJE!

Prosinec je od nepaměti měsícem Vánoc a oslav konce roku. Ten letošní je však i měsícem očekávání velkých změn a podle těch nejčernějších předpovědí dokonce  i „apokalyptického“ konce světa. Ať se stane cokoliv (zřejmě se totiž nestane vůbec nic), nezapomeňte na čaj! Je známo, že v zimních měsících je potřeba organizmus neustále zahřívat, dodávat mu energii a sílu. Čaj s jangovým (tj. zahřívajícím) působením je k tomu vhodným a levným prostředkem.

A které čaje jsou těmi pravými?
Rozhodně to nejsou „pytlíky“ čili čaje schované v nálevových sáčcích, čaje o kterých nic nevíme a není jisté, kolik pravého čaje vůbec obsahují. Onehdy mi v makru nabízeli skvělý černý čaj s jakousi prapodivnou příchutí. V kelímku byla smutná bledá voda s vůní nakyslých jablek a chutí připomínající kdeco, jen ne čaj. Když jsem prostudoval složení, černý čaj tam byl zastoupen necelými 6 procenty. Jak tristní a drzé. Jak nás velkovýrobci bez uzardění klamou a prodejcům je to zcela jedno!

Doporučuji se poohlédnout po čajích sypaných, čistých a čerstvých.
Po čajích kde je obsah pravého čaje 100%, které přirozeně voní a poskytují nesčetné nálevy. Zapomeňte na čaje s umělými vůněmi, vyráběnými průmyslově v chemičkách (obvykle schované pod pojmem aroma nebo přírodně identické aroma) a jiné nesmysly, jež do čaje nepatří, nikdy nepatřily a ničí nám chuťové buňky i zdraví. Za námahu to stojí. Vánoce jsou dokonce příležitostí „praštit se přes kapsu“ a koupit velmi kvalitní čaj jako dárek.

Jak poznat ten správný čaj a jak se vůbec v čaji lépe vyznat se můžete přiučit na degustacích čajů a bylin, jež jsou pořádány ve stříbrském muzeu. Proběhly již tři díly a další se chystá na leden 2013. Bude ve znamení maté – „zlata jihoamerických indiánů“. Podíváme se na Cesmínu paraguayskou ze všech stran – jak se pěstuje, sklízí a zpracovává. Připravíme si různá maté na mnoho způsobů a ke shlédnutí bude i krátký film o tradici maté v Brazílii. Srdečně vás zvu a prozrazuji již nyní, že o překvapení nebude nouze…

Přeji vám klidný prosinec, krásné předvánoční dny a hezké prožití Vánoc!

3 komentáře u “PIJEME, PIJEME, PIJEME… JANGOVÉ ČAJE!

  1. Dobrý den Karle,
    mám trochu mezery v komunikaci na tomto blogu, snad se mi podaří to letos zlepšit :-). Pokud se jednalo o degustaci v Karkových Varech (knihovna), tak další – jinak zaměřená – bude v červnu 2017, sledujte prosím Kalendář mých akcí Klendář akcí
    Zdraví
    Zdeněk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..