Kdy byl čaj vyroben a jakou má skutečnou trvanlivost?

Každý čaj by měl být označen rokem výroby. Prodávat čaj bez informace o roku jeho vzniku je jako nabízet sběrateli minerálů pěkný kámen bez data sběru. Takový „nedatovaný“ kámen – a může být vzácný i pěkný – má automaticky daleko nižší sběratelskou hodnotu i hodnotu faktickou – vyjádřitelnou penězi. Čaj bez datumů je „no name“ krabicové víno ze supermarketu, … a měl by mít i odpovídající cenu. Zejména u čajů, jež rychle stárnou (zelené čaje, jarní dárdžilingy) nebo jsou naopak určeny k delšímu uložení (archivování – oolongy, tmavé čaje a čaje Pu-erh) je datum nesmírně důležité. Při nákupu čaje je potřeba požadovat, kromě roku výroby, i údaj o trvanlivosti čaje a jeho expiraci. Zde je mnohý obchodník na tenkém ledě, zvláště pokud přeprodává cizí zboží a pořádné informace (o výrobě, skladování, minimální trvanlivosti a faktické „životnosti“ produktu) od svého dodavatele nemá.

Doporučení: kupujte pouze čaj se známým rokem výroby (což je obvykle i rok, kdy byl čaj sklizen, vyroben a zabalen), u kterého máte uvedenou expiraci („minimální trvanlivost do“, „spotřebujte do“, „EXP“), je dobře skladován a u kterého si pak můžete dovodit faktickou trvanlivost po jeho nákupu. Mějte na paměti, že běžný čaj má celkem jednoduchý „životní cyklus“, kdy byl:

A. vyroben, zabalen, skladován, dopravován, prodán velkoobchodně, skladován, dopravován a prodán spotřebiteli
B. koupen spotřebitelem, dopravován, skladován a (postupně) spotřebován.

Při nákupu je nutné zjistit kolik konkrétnímu čaji z jeho „životního cyklu“ ještě zbývá, tj. jak dlouho lze čaj po nákupu skladovat, zda je to vůbec možné, vhodné a výhodné. První část cyklu neovlivníme…, druhá část je již zcela na každém kupujícím a začíná rozhodnutím: „tento čaj koupím“.

Přeji vám (i sobě) co nejvíce dobrých nákupních rozhodnutí!

Příspěvek byl publikován v rubrice Čajová školka... a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

38 komentářů u “Kdy byl čaj vyroben a jakou má skutečnou trvanlivost?

 1. Mám otázku že není vadný čaj který má prošlou trvanlivost . A co naše babičky ty u kamen sušící čaj a bez trvanlivosti tak je to problém nebo jak děkuji za odpověd Karel

 2. Dobrý den, myslíte-li pravý čaj, určitě není. Pokud byl uchováván v suchu, bude jistě OK. Některé čaje vydrží mnoho let. Dejte vědět o jaký čaj jde.
  Myslíte zřejmě naše babičky bylinářky… dříve platilo, že sušené byliny byly do dalšího sběru spotřebovány, některé i dříve. Je to celkem složité, chcete-li byliny uchovávat dlouho. Tam pak jde spíš o ztrátu jejich účinnosti, než nějakou nebezpečnost… stejně jako u pravých čajů záleží na uložení atd. …
  Mrkněte sem:
  http://www.dobrecaje.cz/cajova_skolka/temata/trvanlivost_caje_1.htm

 3. dobrý den,
  navazuji na předchozí dotaz. mám porcovaný čaj kopřiva (volně v krabičce) a porcovaný čaj ostropestřec mariánský (v krabičce a ještě v plastových sáčcích). oba čaje jsou prošlé již několik let.
  jsou ještě použitelné?
  děkuji za odpověď

 4. Dobrý den Petro,
  kopřiva dvoudomá a ostropestřec mariánský jsou tak levné a lehce opatřitelné byliny, že bych staré nepoužíval. Kopřivu je dobré si nasušit a máte záruku 100% čerstvosti a původu. Zajímavý je například i kopřivový prášek (viz https://www.youtube.com/watch?v=_VCTbuWA_OE). Ostropestřec se používá především ve formě semen, jež je dobré mlít v běžném tříštivém kávomlýnku a jíst denně lžičku, … to jsou však běžné / dohledatelné věci. Doporučuji tedy staré byliny vyhodit. S přáním všeho dobrého a pozdravem
  Zdeněk Nepustil

 5. Dobrý den,
  chtěla bych se Vás zeptat jaká je doba trvanlivosti u doma sbíraných, sušených a vlastnoručně míchaných bylinných čajů? Se svými žáky jsme vyrobili několik druhů bylinných čajů, které bychom chtěli rozdat jako drobné dárky a nevím, jakou minimální trvanlivost mám uvést do popisku. Děkuji za odpověď, Vendula Mrázková.

 6. Dobrý den paní Vendulo,
  náhledy mohou být různé. Na nejhůře balených bylinách (v nálevových sáčcích) – běžně dostupných v lékárnách – najdete dobu použitelnosti (obvykle) dva roky. Dobří bylináři vám za kvalitu byliny ručí cca rok. To dle mého odpovídá realitě ačkoliv mnoho bylin má trvanlivost mnohem delší.
  Jako příklad rozdílů lze uvést mnou prodávaný Jiaogulan, kde výrobce uvádí trvanlivost tři roky (sušený list) a proti tomu Bitter-Melon Tea, kde je uveden jeden rok (krájený plod).
  Roční trvanlivost u českých bylin odpovídá jejich cyklu, staré byliny by se měly vyhodit v momentě, kdy jsou sebrány a nasušeny nové… Určitým vodítkem může být i tzv. self-life (viz http://www.dobrecaje.cz/cajova_skolka/temata/trvanlivost_caje_1.htm), jež bude u máty jiný než u jahodníku běžně usušeného či zpracovaného podobně jako pravý čaj. Pak záleží na tom jak jsou byliny uchovávány. Doporučil bych do popisku dát datum trvanlivosti rovnajícímu se jednomu roku ode dne zabalení.
  Srdečně zdravím a přeji vše dobré
  Zdeněk

 7. Zdravim ma caj este povodne zabaleny a je prosly 8 rokov. Je mozne ho este pouzit? Mabroc cejlon sypany. Diky

 8. Dobrý den Martine,
  pokud je čaj dobře zabalený a nedostala se k němu vlhkost (případně nebyl nevhodně uložen – v teple, na sluníčku, na světle…), zřejmě použitelný bude. Záleží na tom, co je to za čaj a jaká byla jeho původní kvalita. Pokud jde o čaj čistý (bez příchutí a vložených ingrediencí) a je to čaj černý, tím lépe. Je-li to čaj zelený, nic zvláštního od něj nečekejte. Každopádně se neotrávíte, akorát nemusí být nálev dobrý… Zkuste to a dejte vědět!
  Srdečně zdraví
  Zdeněk

 9. Dobrý den, v nemocniční lékárně jsem zakoupila čaj z černého bezu 3 měsíce po expiraci. Jednotlivé sáčky v balení jsou zabaleny zvlášt, pominu tedy fakt, že zrovna v nemocniční lékárně jsem s tímto nepočítala a nevzala jsem si účet, tudíž čaj nemohu reklamovat (nebyl ve slevě). Otázka tedy zní, můžu takový čaj v klidu vypít, nebo bude lepší to nepokoušet a a příště být při nákupu obezřetnější? Děkuji a přeji pěkný den.

 10. Dobrý den Nelo,
  zřejmě Vám pití čaje neublíží – 100% však nepomůže. Osobně bych pití byliny oželel a příště pečlivěji zkoumal údaje o trvanlivosti, což je moje doporučení…
  Mějte se fajn!
  Srdečně zdraví
  Zdeněk

 11. Dobrý den zakoupila jsem v e shopu sypaný černý čaj s kousky ovoce a koření je 20dní po záruce.Zajímá mne jestli reklamovat,protože sušené ovoce může být už i zatuchlé jak se ví.Ale je to známá značka kvality,tak se ptám a moc děkuji za odpověď.Přeji pěkný den.

 12. Dobrý den paní Marcelo,

  značka neznačka, prodejce by Vám v žádném případě neměl prodat čaj, kde uplynula minimální doba trvanlivosti. Ačkoli, tato doba se chápe tak, že čaj je použitelný i po této době (proto „minimální“) a neměl by Vám způsobit potíže. Osobně bych takovou situaci akceptoval, pakliže Vás prodejce upozornil, že uplynula kýžená doba, nebo výrobek takto prodával a vy jste jej s touto informací koupila (a nemusela být ani snížena cena).

  Zda čaj vyzkoušíte, vyhodíte, nebo vrátíte je na Vás. V případě vrácení prodejci je tento povinen Vám uhradit původní kupní cenu včetně nákladů na vrácení zboží (například zasílací náklady). Prodejce by měl mít zveřejněné obchodní podmínky a v nich Reklamační řád a hlavně Reklamační formulář. Podle konkrétního textu obchodních podmínek, reklamačního řádu a reklamačního formuláře je potřeba postupovat.

  Tolik stručně.
  (Pokud bych byl já ve Vaší situaci, čaj bych vrátil.)
  Mějte se pěkně, srdečně zdraví
  Zdeněk

 13. Dobry den, jako spousta dalších koupil jsem čaj a nevzal si účtenku…. jedná se o korejský ženšenový čaj instantní balený zvlášť v sáčcích a doba expirace vypršela pred měsícem ……poradite, jestli to má smysl pit nebo to máme vyhodit? Děkuji R.

 14. Dobrý den Romane,
  přírodní forma ženšenu – dobře usušený kořen, kvalitně balený, s jasným původem atd. – má velmi dlouhou trvanlivost. Vy pravděpodobně máte produkt nějakým způsobem průmyslově přepracovaný, což zřejmě bude ženšenový extrakt s dalšími ingrediencemi (glukóza/fruktóza, nějaké protispékavé látky, bývá tam i med, aromatizující chemie apod.), což nevím. Osobně bych jej odevzdal tam, kam nosíte odpad.
  Srdečně Vás zdraví
  Zdeněk

 15. Dobrý den
  Mohu ještě pít čaj lapacho, který je dva roky po expiraci?
  Děkuji za odpoved
  S pozdravem
  Iveta

 16. Dobrý den Iveto,
  osobně bych k „čaji“ lapacho (lat. Tabebuia serratifolia) přistupoval jako ke kterékoliv bylině (ačkoli jde o část kůry stromu a trvanlivost zřejmě bude delší).
  Doporučuji tedy opatřit si lapacho čerstvé, staré vyhodit. Osobně bych si lapacho pořídil například zde.
  Srdečně zdraví
  Zdeněk

 17. Dobrý den,
  dostala jsem japonský čaj Gyokuro. Na obalu bylo napsáno, že by se měl po otevření spotřebovat do tří týdnů, to jsem ale nestihla. Myslíte, že je možné pít tento čaj i po uplynutí této doby?
  Děkuji, M.

 18. Dobrý den Marie,
  … ano :-). Gyokuro patří mezi špičkové japonské čaje a jeho trvanlivost je poměrně dlouhá. Předpokládám, že je čaj v nějakém sáčku. Pokud jde o materiál neprodyšný a brání i průniku světla k čaji, stačí balení jen dobře uzavírat – aby k čaji šlo co nejméně vzduchu. Kyslík, vlhko, teplo a světlo jsou pro zelený čaj „smrtící“ (… neplatí pro všechny čaje). Čaj tedy v klidu pijte. Mohu Vám zdarma poslat sáček třívrstvý se zipem ve kterém bude čaj „jak v bavlnce“. Kolik čaje máte?
  Srdečně zdraví
  Zdeněk

 19. Děkuji moc za odpověď, ano čaj je v sáčku, ale bez zipu. Ten sáček se zipem by byl skvělý, mám zhruba ještě 80g. Mohu napsat na mail?
  Děkuji, přeji pěkný den, Marie

 20. Dobrý den,

  objevila jsem doma dva roky prošlý čaj Yerba Mate (amanda). Čaj byl v původním balení (neotevřený), a proto je mi ho líto vyhodit. Myslíte, že je ještě vhodný ke konzumaci? Mockrát děkuji.

  Přeji hezký den

  Markéta

 21. Dobrý den Markéto,

  ačkoli je mate bylina, má – díky své speciální úpravě – celkem dlouhou trvanlivost. Je to dáno tím, že maté jest po výrobě jeden až více let skladováno, dochází tím k uležení a speciální fermentaci. Pokud Vám bylina chutná, neváhejte jí vypít!

  Přeji hezké dny
  Zdeněk

  P.S. předpokládám, že balení bylo skladováno v suchu, pak platí výše řečené…, ovšem pokud bylo ve vlhku, radši jej vyhoďte…

 22. Dobrý den,
  mám doma Senču s minimýlní trvanlivostí do r. 2014 budu ještě v pořádku pít?
  Děkuji za odpověď

 23. Dobrý den, našla jsem doma už poměrně dlouho prošlý matcha tea, jednotlivé porce jsou balené v plastových sáčcích zvlášť, krabička uchovávána v suchu a tmě. Můžu konzumovat nebo radši vyhodit? 🙂 děkuji, Markéta

 24. Dobrý den Markéto, mletý zelený čaj celkem rychle stárne. Podle mých zkušeností vydrží v kondici cca dva roky za předpokladu, že je skladován v suchu, ve tmě a v chladu (ideálně v lednici). Při jiném uchování je trvanlivost něco přes rok. Záleží však na konkrétním čaji. Například mletý zelený čaj, jež dovážím má trvanlivost jeden rok ode dne výroby, resp. výrobce to tak definuje. Snad jen poznámka, že velkým nepřítelem mletých čajů je vzduch (tj. kyslík) a časté otevírání balení. Je-li tedy čaj starší dvou let asi bych jeho pití oželel… Mějte se pěkně. Zdeněk

 25. Dobrý den, mnoho bych od čaje již nečekal. Pokud byl však v suchu a dobře uzavřený klidně jej zkuste. Sama uvidíte, zda se dá ještě pít :-). Obecně bych však u zelených čajů doporučil preferovat zboží co nejčerstvější. Jednou za rok udělat probírku zásob a vše staré (pokud se nejedná o čaje archivní, rarity apod.) nekompromisně zlikvidovat! Hezké dny s čaji přeje Zdeněk

 26. Dobrý den Hano,
  lapacho je část kůry stromu a dovodil bych tudíž, že má poměrně dlouhou trvanlivost. Pokud byl produkt v suchu, ve tmě a je v hrubé sypané formě, lze jej pravděpodobně použít. Je-li nějak drcený či v nálevových sáčcích, osobně bych jej radši odnesl se smetím. Každopádně, pro léčebné účinky jsou nejlepší věci maximálně čerstvé, resp. „staré“ do jednoho roku až dvou let. Je otázka jak byl produkt starý již při prodeji, kdy se obvykle dává lhůta spotřeby 2 roky. Žádné extra účinky bych tedy od produktu již nečekal. S užíváním „lapača“ jsou někdy spojovány alergické reakce. Pokud byste pocítila jakoukoliv změnu zdraví k horšímu, produkt nepijte a vyzkoušejte čerstvý. Víc neporadím. Lapacho jsem osobně nikdy dlouhodobě nepil a ani jsem nezkoumal jeho trvanlivost. Moc mi totiž nechutná.
  S pozdravem a přáním pěkných dnů
  Zdeněk

 27. Dobrý den, mam doma čtyři měsíce prosly salvejovy caj. jednotlive sáčky jsou zataveny v samostatných obalech. Není nebezpečne to vypít? Děkuji

 28. Dobry den, nasel jsem stare caje z Hong Kongu. Oba maji datum spotreby kolem zari 2011. Jedna se o Jasmin a Po Li. Jsou zatavene a v plechove doze. Ma cenu je otevirat? Dekuji

 29. Dobrý den, našla jsem ve skříňce čaj dobře zabalený v plechovce s názvem rooibos chocholaté Mint Platnost čaje končila do 9.2015.Mohu se zeptat jestli je ještě použivatelný Děkuji za odpověď.

 30. Dobrý den Kláro,
  bylinu klidně vypijte. U bylinných sáčkovaných čajů jsou na baleních uváděny dva údaje – výrobní šarže a datum minimální trvanlivosti. První údaj proto aby se výrobek dal zpětně identifikovat (například co se vstupní výrobní suroviny týče) a druhý proto aby bylo jasné do kdy výrobek spotřebovat. Slovem „minimální“ se sděluje, že skutečná trvanlivost je delší (než předpisy stanovená) a spotřebitel jej může konzumovat i po tomto datu.
  Z jiného pohledu je potřeba říct, že každá bylina (zvláště podrcená) rychle stárne je potřeba používat produkt co nečerstvější.
  Mějte se pěkně
  Zdeněk

 31. Dobrý den Aleno,
  asi to nebude drahý čaj. Má-li pěknou krabičku nechte jej zavřený. O trvanlivosti čajů jsem kdysi napsal – viz

  trvanlivost čaje – 2

  Srdečně zdravím
  Zdeněk

 32. Dobrý den Martine,
  asi bych čaje již nepil. Pokud mají hezké balení nechte si je na okrasu. Přiznám se, že název „Po Li“ mi moc neříká…
  Mějte se pěkně, čajově
  Zdeněk

 33. Dobrý den,
  mám krabičku čajů Tea Forte Noir A collection of deeper steep black teas.
  Doba spotřeby je 7.9.2018 mohu je ještě pít.
  Děkuji
  Simona

 34. Našel jsem doma Basilur tea exclusive premium ceylon tea winter vakuově balený. Složení: Černý čaj typu BOP1 z volného čaje / listů z nižších pahorků Ceylonu s chrpy, papája, ananasem a příchutí mandle a vanilky. Datum balení: 12.11.2012, min. spotřeba 12.2016. Bude OK?

 35. Dobrý den Simono, tento čaj neznám. Na webu jsem našel, že je balený v pyramidových sáčcích (?). Normálně by rok po doporučené spotřebě – dobře baleným – černým čajům neměl ublížit. Jsou-li v čaji nějaké ingredience (květy, byliny, příchutě…) osobně bych ho již nepil. Je-li to čistý černý čaj, zkuste jak se tváří. Vyhodit jej můžete vždy.
  Hezký den
  Zdeněk

 36. Dobrý den Pavle, pokud je čaj skutečně vakuově balený (příklad http://nepustiltea.cz/10115,cz_vietnamese-green-tea-2018-475-g-vakuove-balen.html), dal by se ještě pít (po otevření rychle spotřebovat). Předpokládám ale, že byl čaj skladován v normální pokojové teplotě, což nemuselo prospět chemii, kterou je čaj aromatizován (příchuť mandle a vanilky). Čaj zkuste. Pokud by se Vám nezdál, radši jej vyhoďte.
  S pozdravem a přáním hezkého dne
  Zdeněk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..