Hořká okurka – test – srovnání

http://www.cajovnicka.4fan.cz/horkaokurka.html

Vždy mě potěší dobré umístění mých produktů v konkurenčním prostředí :-). Podívejte se na – nestranný pohled degustátorů čajů, kteří si vzali na paškál můj thajský Thai Bitter-Melon Tea + podobné porodukty z Vietnamu a Taiwanu (zveřejněno 17. 2. 2019 na webu Tomáše Kloudy – Čajovnička); … připomínám, že hořký meloun (též hořkou okurkou zvaný) patří mezi významnápřírodní antibiotika a má vskutku zajímavé účinky! P.S. Pokud by s degustací počkali do velikonoc, „paškál“ by seděl úplně :-).

PIJEME, PIJEME, PIJEME… A OBDIVUJEME ČAJE!

U každého dobrého čaje lze žasnout … a to doslova. Pokud si koupíme krásnou krabičku s dobrou náplní, máme co obdivovat svrchu i zevnitř. Je-li čaj skutečně dobrý, je krásným balením jeho účinek (estetický i zdravotní) znásoben. Při nákupu a posléze doma tak máme k obdivování tvar i provedení krabičky, její design (barevnost, čitelnost, celkovou krásu apod.) a praktickou použitelnost. Po otevření pak můžeme žasnout nad vnitřním balením čaje (mnoho krabiček má i vnitřní nápadité obaly) a nad čajem samotným. Zkoumání balení i čaje samotného patří mezi radosti, jež bychom neměli u čaje zanedbávat.

Při čajových obřadech se obvykle k čaji dostaneme, když je již vysypaný z dózy, sáčku či krabičky. Hostitel čaj umístí do speciální prezentační misky a nechá všechny hosty, aby si čaj důkladně prohlédli. Společně s čajem může ukazovat i původní balení, je-li nějakým způsobem zajímavé. Je to vzácný okamžik, kdy lze obdivovat čaj (jeho balení) i misku ve které je nasypán. Jak si tyto chvíle nejlépe užít a jak postupovat? Celkem jednoduše. Řiďte se několika zásadami:
1. nespěchejte – máte jedinečnou možnost si čaj podrobně prohlédnout v jeho suché formě, zjistit jak list vypadá, jaký má tvar, zda je stejnoměrný, rolovaný nebo jen tak lehce stočený, zda má svěží barvu a jakých odstínů barevnost nabývá, dokonce můžeme k čaji lehce přičichnout a seznámit se s jeho vůní;
2. buďte zvědaví a zvídaví – zeptejte se hostitele na okolnosti vzniku čaje a jeho pouti do Čech, kdo jej vyrobil a dovezl, jak byl čaj vyroben, jak se bude připravovat a co v něm hledat za typické či atypické projevy;
3. buďte všímaví – v průběhu prezentace čaje si můžete prohlédnout nádobí, jež bude k přípravě čaje použito aniž byste jej brali do rukou (hostitel vás může sám k prohlížení vybídnout nebo vám nějaký zajímavý kousek z výbavy svěřit k prohlédnutí, … pokud se tak stane, berte nádobí opatrně, obouruč a stejně tak jej podávejte ostatním (poslední host jej vrátí stejným způsobem hostiteli);
4. buďte maximálně uvolnění a koncentrovaní – jen tak vám půjde čaj sám naproti a sdělí vám i záležitosti jinak nepostřehnutelné.

V průběhu pití čaje se můžete zaměřit na nálev samotný – obdivovat jeho barvu, průzračnost a jiskru. Můžete sledovat, zda se nálev při chladnutí nezakalí a zda jsou jednotlivé nálevy vyrovnané chuti. Prázdný šálek si zasluhuje podobnou pozornost. Je to prostředek pro obdivování vůně čaje. Z právě dopitého šálku lehce zjistíte, jak čaj voní a jak se vůně chladnutím šálku proměňuje. Skutečně je co obdivovat! Posledním zastavením bývá vyluhovaný čaj. Hostitel nechá kolovat konvičku s rozluhovaným čajem, nebo čajové lístky přemístí na vhodnou plochou misku. Pokud je čaj skutečně obdivuhodný, ukazuje hostitel jeho jednotlivé lístky speciálním prezentačním nástrojem – malou plochou lopatkou (jež je obvykle a nesprávně označována jako „menší lopatka“ či „lopatka na drobný čaj“).

PIJEME, PIJEME, PIJEME… JANGOVÉ ČAJE!

Prosinec je od nepaměti měsícem Vánoc a oslav konce roku. Ten letošní je však i měsícem očekávání velkých změn a podle těch nejčernějších předpovědí dokonce  i „apokalyptického“ konce světa. Ať se stane cokoliv (zřejmě se totiž nestane vůbec nic), nezapomeňte na čaj! Je známo, že v zimních měsících je potřeba organizmus neustále zahřívat, dodávat mu energii a sílu. Čaj s jangovým (tj. zahřívajícím) působením je k tomu vhodným a levným prostředkem.

A které čaje jsou těmi pravými?
Rozhodně to nejsou „pytlíky“ čili čaje schované v nálevových sáčcích, čaje o kterých nic nevíme a není jisté, kolik pravého čaje vůbec obsahují. Onehdy mi v makru nabízeli skvělý černý čaj s jakousi prapodivnou příchutí. V kelímku byla smutná bledá voda s vůní nakyslých jablek a chutí připomínající kdeco, jen ne čaj. Když jsem prostudoval složení, černý čaj tam byl zastoupen necelými 6 procenty. Jak tristní a drzé. Jak nás velkovýrobci bez uzardění klamou a prodejcům je to zcela jedno!

Doporučuji se poohlédnout po čajích sypaných, čistých a čerstvých.
Po čajích kde je obsah pravého čaje 100%, které přirozeně voní a poskytují nesčetné nálevy. Zapomeňte na čaje s umělými vůněmi, vyráběnými průmyslově v chemičkách (obvykle schované pod pojmem aroma nebo přírodně identické aroma) a jiné nesmysly, jež do čaje nepatří, nikdy nepatřily a ničí nám chuťové buňky i zdraví. Za námahu to stojí. Vánoce jsou dokonce příležitostí „praštit se přes kapsu“ a koupit velmi kvalitní čaj jako dárek.

Jak poznat ten správný čaj a jak se vůbec v čaji lépe vyznat se můžete přiučit na degustacích čajů a bylin, jež jsou pořádány ve stříbrském muzeu. Proběhly již tři díly a další se chystá na leden 2013. Bude ve znamení maté – „zlata jihoamerických indiánů“. Podíváme se na Cesmínu paraguayskou ze všech stran – jak se pěstuje, sklízí a zpracovává. Připravíme si různá maté na mnoho způsobů a ke shlédnutí bude i krátký film o tradici maté v Brazílii. Srdečně vás zvu a prozrazuji již nyní, že o překvapení nebude nouze…

Přeji vám klidný prosinec, krásné předvánoční dny a hezké prožití Vánoc!

Pravidelné degustace čajů v Plzni (M-Klub, Skvrňany)

Pro všechny příznivce dobrých čajů a bylin jsou připraveny pravidelné degustace. Každý účastník má šanci se seznámit s velkým množstvím kvalitních čajů z celého světa. Probírány jsou jednotlivé skupiny čajů (třídění čajů dle míry oxidace), jednotlivé čajové země (producenti čajů), čajové rarity, ceremonie, zvyky apod. Na každou degustaci je připraveno cca 8 čajů (jež se připravují v několika nálevech), čaj je zasazen do širších souvislostí (přesná specifikace, legendy, ceny, zajímavosti…) a celkově důkladně představen. Občas si zasoutěžíme a v prosinci se vždy náramně pobavíme při kombinacích čajů + ingrediencí (čajová mixologie) + vybraných pochutin :-). Srdečně zvu všechny zájemce z Plzně i širokého okolí!

konání: pravidelně každé 1. úterý v měsíci, M-Klub, Obvodní knihovna (1. patro-klubovna), Macháčkova 28, Plzeň-Skvrňany (mimo červenec a srpen)
čas: 18:30 hodin
trvání: dle čajů, obvykle 2 hodiny
registrace k účasti: zatím není nutná
cena: obvykle 80,-Kč/osobu
sleva pro studenty a důchodce: zatím nestanovena

(3. června 2014 bude již 38. volné pokračování!)

Program do konce roku 2014
3. června 2014 (úterý) – 38 – čajová soutěž – „Tea Competition 1 – Co je to za čaj?“ (více o soutěži)
2. září 2014 (úterý) – 39 – čerstvé thajské čaje a byliny 2014 (více o thajských čajích)
7. října 2014 (úterý) – 40 – lisování puerů a jiných čajů – workshop* – výjimečná akce v Plzni, začátek již v 16:00 hodin, doba trvání 6 hodin
4. listopadu 2014 (úterý) – 41 – podzimní čaje
2. prosince 2014 (úterý) – 42 – čajomilové sobě, čajové rarity, čajová mixologie a jiné vylomeniny (jak to vypadlo v roce 2013 🙂)

*workshop = ojedinělé setkání, kdy si každý účastník vyrobí svůj vlastní lisovaný čaj, cena okolo 500,- Kč/ osobu, na akci se bude nutno registrovat závazně předem!

(program a přehled všech degustací do konce roku 2014 najdete v Kalendáři akcí)

Program na rok 2015
6. ledna 2015 (úterý) – 43 – zimní čaje a nečaje – pro energii a zahřátí
v přípravě

Užívejte si čaj…

Motto:

„Čaj piju, s čajem obchoduju, o čajích píšu i přednáším, mnoho let kvalitní sypaný čaj dovážím, doporučuju a prezentuju, … baví mě to! Baví mě si dobré čaje užívat. Můžete si je užívat se mnou!“

Pití pravých čajů lze realizovat různými způsoby. Tradičně, moderně, ledabyle, rychle, pomalu, správně… , zkrátka dle libosti. V historii přípravy a pití čaje bychom napočítali způsobů desítky. Některé byly zdokonaleny do maxima a jsou podstatou čajových obřadů, jiné byly zcela zapomenuty nebo jsou schovány v tradičním čajování různých národnostních menšin, etnik a národů.

Čajovým obřadem obvykle míníme speciální způsob přípravy čaje. Praktikuje se v Číně, na Taiwanu a v Japonsku. Má své varianty v Korei, Vietnamu i v některých ostatních asijských zemích. Jeho společný základ byl vynalezen již za dynastie Ming (1368 – 1644 našeho letopočtu), v provincii Fu-ťien v Číně. Odtud se pravděpodobně postupně rozšířil do jiných zemí, aby byl zjednodušen (Korea, Vietnam) nebo zcela změněn (Japonsko). Existují i jiné způsoby přípravy čaje, které nemají s původní čínskou procedurou nic společného (Turecko, Mongolsko, Tibet, Indie, Anglie, Šrí Lanka, „Rusko“) a lze je mezi čajové obřady zařadit pouze povšechně – pokud myslíme čajovým obřadem jakýkoliv svébytný postup přípravy čaje, charakteristický pro tu kterou zemi, mající svou historii, praxi a samostatný vývoj…

Často mě napadá otázka: „Kdy lze přípravu čaje ještě považovat za obřad a kdy již nikoliv“? Domnívám se, že čajovým obřadem lze nazvat přípravu čaje, jež má nějaký řád, děj a smysl, počátek a konec. Čínským čajovým obřadem pak přípravu, která využívá originálního čínského čajového nádobí a propriet, maximální měrou ctí tradice, praktické postupy a snaží se tak o co nejlepší harmonii právě probíhající chvíle s čajem. Za tzv. zjednodušenou formu čajového obřadu lze pokládat přípravu, která je vhodně přizpůsobena obecenstvu a okolním podmínkám, která dynamicky reaguje na okolní dění a jež vlastně nemá žádných hranic. Volně sjednocuje postup (metodu, technologii) přípravy čaje, způsob jeho prezentace a vytváří specifickou zábavu – inspirativní neotřelou formou setkávání čaje a člověka. I velmi zjednodušený čajový obřad s použitím moderních nádob (například čínských konviček KAMJOVE), nebývale zpříjemňuje jakékoliv setkání lidí a obohacuje jej o mystickou a neopakovatelnou atmosféru…

Dokonce i každou degustaci lze pokládat za jistou formu čajového obřadu při kterém jde o především o čaj, o jeho vnímání všemi smysly, o jeho přípravu a projevy … o setkání lidí…