Stříbrské degustace čajů a bylin jsou „v plném proudu“…

Pátá degustace čajů v Městském muzeu ve Stříbře (14. března 2013) byla plná překvapení. Navázala tak na povedenou únorovou ochutnávku maté – Cesmíny paraguayské.

Degustace nás zavedla do světa málo známých čajů a bylin z Číny a Thajska. Překvapením byly nejen chuťové projevy čajů a bylin ale i jejich balení, vůně a tvary. Každý účastník degustace všechny čaje a byliny detailně poznal „na vlastní kůži“ a uslyšel řadu zajímavostí. Všechny čaje a byliny jsme připravovali na mnoho nálevů a bylo opět ověřeno, že kvalitní listové – sypané čaje – bez chemie, nepřirozených přidaných chutí a vůní, dokáží poskytnout ty pravé chuťové vjemy a bezpočet gurmetských zážitků. Degustaci doprovodila výstava čajů a čajového nádobí. Nečekanou sladkou tečkou byla malá ochutnávka špičkových českých čajových čokolád – horké novinky na českém i světovém trhu!

Na 21. květen (úterý) je plánovaná degustace polozelených čajů, zcela čerstvých (2013) i archivních (například čaj z roku 1982). Čeká nás koncert neuvěřitelných chutí a vůní. Čaje budeme připravovat čínskou metodou Kung Fu Čcha a k pití použijeme tradiční soupravy dvou šálků, jež nám poskytnou nevyčerpatelnou zásobu zážitků. Jste srdečně zváni na opravdu dobré a zajímavé čaje!

 

Ve Stříbře opět degustovali čaje…

Druhá degustace čajů ve stříbrském muzeu se konala 25. září 2012. Místnímu tisku byly zodpovězeny následující otázky:

Jaké čaje byly na „pořadu dne“?
Pro druhou degustaci čajů jsem vybral velmi složitou a početnou skupinu čajů, jež se moderně označují jako „Dark Tea“ – tmavé čaje. Zařazují se do ní především čaje Pu-Erh, vyráběné v čínské provincii Jün-nan a čaje jim podobné (Hei-Cha), produkované obdobnou technologií ale v jiných čínských provinciích.

Proč jste vybral právě tyto čaje?
Tmavé čaje jsou velmi zajímavé a svou rozmanitostí je lze přirovnat k vínům. Podobně jako u vína má každý čaj své specifické projevy – vůni, chuť, dochuť, barvu nálevu, jiskru apod.. Potkáme se s čaji různého stáří a lze sehnat i čaje mnoho desítek let uleželé, jejichž pitím lze strávit několik příjemných hodin. Tak jsou pozoruhodné a výkonné. Ovšem i mezi běžnými mladšími čaji lze najít neuvěřitelné skvosty, jež nám poskytnou mnoho zajímavých nálevů. Čaje Pu-Erh a Hei-Cha mají v podstatě nekonečnou trvanlivost, nepřetržitě se mohou měnit a cena těch dobrých trvale roste. Číňané je považují za velmi léčivé, jsou součástí TCM a používají se proti mnoha neduhům.

Degustace ve stříbrském muzeu 25.9.2012

Připraveno bylo 11 skvělých čajů...

Co tedy všechno čaje Pu-Erh a Hei-Cha umí?
Je toho mnoho. Například snižují nadváhu a umí urychlovat metabolismus (cukrů, tuků i bílkovin). Celkově harmonizují trávicí ústrojí (zamezují například průjmům i zácpám). Snižují hladinu cholesterolu a obsah tuku v krvi. Jsou dobrým detoxikačním prostředkem a velmi rychle odbourávají alkohol v krvi. Jsou účinné proti řadě infekčních chorob, posilují imunitu, zlepšují náladu, bystří myšlení a odstraňují stres. Všechny účinky bychom mohli vyjádřit konstatováním, že celkově posilují organismus, harmonizují jej, uklidňují i vybízí k činnosti, … celkově nám zlepšují zdraví a mohou nám tak prodloužit život.

Kde čaje Pu-Erh a Hei-Cha koupíme a jak si je vybrat?
Jak bylo již řečeno, orientace v čajích „Dark Tea“ je podobně složitá jako orientace ve víně. Je potřeba je především často pít, poznávat a pamatovat si jejich projevy. Čaje doporučuji kupovat až po jejich ochutnání. Solidní obchodník vám rád prodá vzorky pro odzkoušení a dá vám všechny potřebné informace. Osobně bych nekupoval „noname“ produkty, u kterých chybí informace o roku výroby, čaj nemá úplný název, není známo kdo čaj vyrobil, odkud pochází surovina, kde a jak byl skladován apod. Všechny tyto údaje jsou totiž o tmavých čajích běžně dostupné a je jen na obchodníkovi, zda je ochoten je sdělit. Pokud kupujete jenom čaj s názvem „Pu-Erh“, je to jako kupovat krabicové víno v supermarketu. Zda takový bezejmenný produkt koupíte v běžném obchodě, v čajovně, ve speciálním obchodě s čajem, v obchodě se zdravou výživou nebo dokonce v lékárně, je úplně jedno. Nic o něm nevíte a obyčejně dáte mnoho peněz za velmi podřadnou kvalitu.

Druhá degustace čajů ve stříbrském muzeu 25.9.2012

Čajomilů bylo kolem třiceti...

Jaké další degustace chystáte?
Začátkem listopadu se podrobně podíváme na thajské čaje a některé zajímavé byliny, jež se právě sklízí a na degustaci budou extrémně čerstvé. Napít se čaje, jež byl vyroben před několika dny, je nepopsatelný zážitek. V blízké budoucnosti ochutnáme jihoamerické maté, další čaje Indočíny (Vietnam, Barma a Laos), pak třeba čaje cejlonské, indické, japonské apod. Vše záleží na zájmu stříbrských čajomilů… A určitě se časem vrátíme k čínským tmavým čajům, jež jsou nevyčerpatelnou zásobou zážitků!

 

Degustace ve stříbrském muzeu pokračují…


První podzimní degustace čaje a bylin volně navazuje na úspěšnou jarní degustaci (10. května 2012) a je „pokračováním“ kdysi pořádaných degustací v dnes již neexistující stříbrské Čajovně – kavárně U KOCOURA. Koná se:

25. září 2012 (čtvrtek), 18:00 hodin
Kouzlo tmavých čajů Hei Cha a čajů Pu-Erh
… tentokrát se podíváme na velmi rozsáhlou skupinu čajů „Dark Tea“, kterou Číňané považují za „rodinné stříbro“, puery se používají jako osvědčený lék na různé neduhy (i v rámci TCM), kvalitní puery jsou obecně velmi ceněné a vůbec nemusí být drahé (jak tomu obvykle v Čechách bývá), tmavé čínské čaje (Hei Cha) jsou ve světě velmi vyhledávané a u nás téměř neznámé…

Srdečně zvu! 

(Článek o jarní degustaci najdete na webu Novinky.cz)

Degustace ve stříbrském muzeu 10.5.2012

První degustace v Muzeu Stříbro...

degustace_stribro_10.5.2012_.jpg

Kouzelná rozmanitost čajů...

 (další degustace – věnovaná thajským čajům – je plánována na 15. listopadu 2012)

Degustace v ašském muzeu 17.5.2012

Muzeum bylo plné čaje i čajomilců…

První setkání nad šálky dobrých čajů se odehrálo 17. května 2012 v ašském muzeu. Ašský rodák Ing. Zdeněk Nepustil provedl přítomné zájemce o čaj čajovým světem křížem krážem. Stalo se tak prostřednictvím důkladné ochutnávky jedenácti vybraných pravých čajů, zástupců základních čajových skupin – čajů bílých, zelených, žlutých, polozelených (oolongů), červených/černých, čajů Hei Cha a Pu-erh. Každý čaj provázel poutavý výklad a zodpovězena byla řada dotazů. Program doplňovaly různé čínské reálie s přímým vztahem k čaji. Finále degustace obohatila příprava dvou zajímavých thajských bylin Gynostemy (Jiaogulan) a hořké okurky (Momordika). Po degustaci bylo možno všechny ochutnávané čaje zakoupit. Jelikož akce dopadla velmi dobře, je již dnes chystáno pokračování na září 2012. Podzimní degustace bude věnována zajímavým léčivým čínským čajům z velké skupiny čajů „Dark Tea“ (tmavé čínské čaje a čaje typu Pu-erh).

Eva Plesníková, DiS. a Bc. Jana Kočišová
Knihovna a Muzeum Aš
Ing. Zdeněk Nepustil
DOBRÉ ČAJE pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví®

(vyšlo 23.5. 2012 v Ašských listech)

degustace_muzeum_as_17.5.2012_540.jpg

První degustace v rodném městě...

degustace_muzeum_as_17.5.2012_540_.jpg

Kouzelná rozmanitost čaje...