AŠSKÁ ČAJOVÁ POHODA
Popis
AŠSKÁ ČAJOVÁ POHODA (ČILI "AČP")
(... jste vítáni a můžete přijít kdykoliv, i v průběhu akce)
"na světě existuje desítky tisíc různých čajů a desítky zemí produkujících čaj... a nejen proto je AČP vždy nefádní, nestejná a tím nenudná; ... navíc, každé setkání zpestřuje přítomnost hornin a minerálů z Ašského výběžku a okolí (občas trénujeme jejich poznávání a seznamujeme se s dalšími souvislostmi, jež bývají nepozornému a málo poučenému pozorovateli utajeny)"
Ašská čajová pohoda je dlouhodobějším (lehce přípravným) kurzem, jež bude v blízké budoucnosti provázán s komentovanými vycházkami za horninami, minerály + geologií Ašska a okolí (GeoVychazky.cz, GeologieAsska.cz). Poslední degustace v roce se vždy liší - je přítomen čaj a další dobré věci, které si účastníci připraví a přinesou. Je to jediná degustace, kde pořadatel nemusí povinně připravovat čaj :-) a nese název "Čajomilové sobě".
aktuální termíny: 26.1.2023, 23.2.2023, 30.3.2023, 27.4.2023, 25.5.2023, 29.6.2023, 27.7.2023, 31.8.2023, 21.9.2023, 26.10.2023, 30.11.2023, prosinec 2023 "Čajomilové sobě"
Proč "AČP"?
Proto, že si málokdo z nás uvědomuje prostou věc - prvoplánově je tu příroda (pro nás trochu uchopitelná pouze v tzv. krajinné sféře, v zanedbatelném časovém rozpětí) a pak až člověk. Všichni jsme tu totiž (včetně naší "slavné civilizace") pouhým nezměřitelným zábleskem a na jakékoliv škále života Vesmíru a Země nezobrazitelní!
obr.: čajování je pravidelně obohaceno systematickým výkladem z říše neživé přírody se zaměřením na Ašsko, okolí a souvislosti (geologie nemá hranic)
obr.: občas je součástí AČP minipřednáška Ing. Františka Malého týkající se s geologií souvisejících témat (radioaktivita a vše kolem) a povídání Mgr. Jany Kočišové o oblíbených čajích
obr.: je-li dobré počasí, využíváme muzejní zahradu, stíny vzrostlých stromů, sluníčko a svěží odpoledno-podvečerní vzduch
obr.: čaje a byliny jsou voleny podle ročního období, dle zemí či jiných hledisek (například čerstvost, zajímavost, novinky, rarity apod.)
obr.: často je pohoda "workshopem" - každý má šanci si prakticky vyzkoušet různé nádobí a postupy přípravy konkrétních čajů
obr.: občas zalovíme v archivu (NepustilTea-archiv), ochutnáme letitý čaj (například byl degustován čaj z roku 1994, 1985 aj.) nebo se věnujeme čajům a bylinám raritním
obr.: poslední pohoda v roce (prosincová) je speciální a odvíjí se podle sloganu "čajomilové sobě" (připravujeme si čaje navzájem a "dáváme si do nosu")
obr.: čajová pohoda je pro vás a je tu kvůli tomu, že "Čas věnovaný pití čaje a pozorování neživé přírody se do života nezapočítává" :-)
obr.: občas se čaji věnuje Mgr. Jana Kočišová z Ašského muzea (indické dárdžilingy, ásámy, nepály...)
obr.: kamení na AČP nechybí! :-)
obr.: občas máme i něco opravdu dobrého!
... mrkněte na pár fotek z již proběhlých AČP a jiných akcí :-)
... Ašská čajová pohoda je pořádána ve spolupráci s ašským muzeem (Knihovna a Muzeum Aš, o.p.)
... vybírá se dobrovolné vstupné ačkoliv je cena ochutnávek (jež každý účastník dosyta ochutná) kolem 250 Kč/osobu
Informace pro mimoašské zájemce o podobnou akci:
- pokud máte zájem o podobnou akci u vás, počítejte s cenou 250 Kč za osobu (+ dopravné Aš a zpět)
- minimální počet osob pro konání je 10 (maximální počet 20)
- vybrat si můžete též z podobných akcí nebo cestopisných pořadů